Mam najlepsie zavojnatky na svete
:) moja zavojnatka sa vola ajqa

Říjen 2008

zalozeni akvaria

27. října 2008 v 19:42 | anika
Na založení akvária si udělejte dostatek času aby výsledná práce byla co nejkvalitnější.
Nejprve akvárium vymijte nejlepe ne prostředky na nádobí ale spíše jej jen opláchněte vodou.
Poté vyberte hodné místo kde bude akvárium. Mělo by být na místě kde se nejčastěji zdržujete aby jsete popřípadě mohli pozorovat např. teplou, jestli ryby neplavou nějak divně a pod.
Poté vyberte dno, nejlepší velikost zrn by měla být okolo 3mm. a mělo by být tmavé. Když je v akváriu příliš světlé dno světlo se odráží a ryby se necítí dobře.
Poté štěrk nasypejte do akvária a dbejte aby byla vrstva v zadu větší a ve předu menší. Působí to lépe esteticky a lépe se odkluje.
Je-li štěrk uspořádán a rozprostřen opatrně dolijte vodu asi do 10cm. Nyní je vše připraveno k sázení kytek.
Když je akvárium osazeno nejlépe přihnojte přípravkem koupeným VÝHRADNĚ V AKVARISTICE!!!!!!
Nyní dolíjte všechnu vodu do akvária, zapněte všechny přístroje jako by ryby byly v akváriu.
Ryby dokupte min. po týdnu, než se voda a chemické hodnoty ustálí.

dno

27. října 2008 v 19:39 | anika |  zavojnatky
Dno akvária


Dno akvária, čiže substrát (štrk, piesok) musíme chápať ako dôležitý prvok pre rast rastlín. Z hľadiska substrátu by sme si akvária mohli rozdeliť do viacerých kategórií. Akvária bez substrátu alebo tzv. holé sa využívajú len na rozmnožovanie prípadne liečenie rýb, v týchto sa samozrejme rastliny nepestujú a ak tak len zasadené samostatne v kvetináčoch. Ďalší typ akvária je kombinovaný čiže s časťou so substrátom a časťou bez neho. Takéto akvária ste si možno všimli v niektorých predajniach, kde často odkaľujú a tým pádom si to takto uľahčujú. Samozrejme najrozšírenejším typom akvárií sú akváriá, ktoré majú celé dno pokryté substrátom. Piesok do akvária volíme zrnitosti nie menej ako 2 mm. a nie viac ako 10 mm. Príliš jemný piesok môže spôsobiť nedostatok kyslíka v piesku následkom čoho prebiehajú anaeróbne procesy, ktoré sa prejavujú sčernením dna a aj zápachom. Príliš hrubý piesok by znemožnil dobré zakorenenie väčšiny rastlín znemožňuje založiť tzv. koberec, na druhej strane niektorým rastlinám ako napr. Anubias barteri var. nana alebo Microsorium pteropus to vyhovuje, pretože sa dokážu na jednotlivé kamene prichytiť. Ideálne zvolená zrnitosť piesku umožňuje usadzovanie detritu a jeho nasledovný aeróbny (s prístupom kyslíku) rozklad. Akvarijné rastliny ho potom využívajú ako prirodzený zdroj živín potrebných k ich rastu. Z chemického hľadiska sa do akvária používajú piesky, ktoré vôbec alebo len málo ovplyvňujú chemizmus vody. V praxi to znamená že do akvária môžete dať piesky, ktoré nájdete v riekach, potokoch a samozrejme aj v akvaristických predajniach. Dá sa to overiť napr. kvapnutím kyseliny na piesok. Ak kyselina zašumí, v piesku sa nachádzajú vápenaté zlúčeniny, čiže nie je vhodný do sladkovodného akvária. Naopak do morského akvária by sa takýto piesok hodil. Z hľadiska farebnosti je samozrejme lepšia tmavšia farba, ktorá dáva vyniknúť farbám rýb. Neodporúčam používať rôznofarebné piesky ponúkané v obchodoch, pretože nie sú prirodzené a keďže uvoľňujú použité farbivá do vody, môžu byť aj nebezpečné. Takisto neodporúčam používať rozličné kamenné drte, ktoré síce môžu pôsobiť efektne, ale svojimi ostrými hranami môžu zraniť ryby. Pred vložením piesku do akvária je potrebné piesok viackrát premyť aby sa zbavil špiny, prelievanie horúcou vodou popr. dezinfekcia chemickými prostriedkami, nie je potrebná.

rybky

27. října 2008 v 19:35 | anika |  zavojnatky
Latinský název:Pterophillum scallare
Velikost:12 cm
Původ:Jižní Amerika,Brazílie
Krmení:Vločkované
Lokalizace:Střední část akvária
Teplota:24-28°C
Kyselost:6-8 pH
CHov:Snadný
CHarakteristika:Skalár existuje velké množství barevných variant.Skaláry vyžadují bezpodmíněčně dostatek různorodé živé potravy.Chováme je ve velkých nádržích,alespoň 50 cm.Jsou to majestátné,dlouhověké,klidné ryby,pouze v období tření,kdy tvoří revíry,jsou agresivnější.Mohou být lekavé a více citlivé na hluk,choulostivé při transportu.Skaláry se dají chovat s menšími rybkami jen tehdy,jsou-li na ně zvyklé od mala.Jinak se stává,že skaláry menší rybky požírají.

Závojnatka čínská.

11.2.2006 13:53
Latinsky:Carassius auratus
Velikost:12 cm
Krmení:Různé
Lokalizace:Celé akvárium
Teplota vody:20-26°C
Kyselost:6-8 pH
CHov:Obtížný
CHarasterika:Pro chov potřebujete velkou,dobře zarostlou nádrž bez ostrých kamenů.
Často vymeňujte vodu,silně vzduchujte a intezivně filtrujte.Závojnatky se často chovají i ve venkovních zahradních bazéncích.CHov závojnatek je trvalou zkouškou trpělivosti.

foto mojej zavojnatky

26. října 2008 v 17:28 | anika

zavojnatka

26. října 2008 v 17:22 | anika |  zavojnatky
Názov:závojnatka (Karas)max. dĺžka: 12 cmteplota: 18-25 °C rozsah PH: 6-9temperament: kľudná, hravá, spoločenská
Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)Synonyma: Dalekohledka , Teleskopka , VějířnatkaTyp: SladkovodníAnglicky: Goldfish China Biotop: Asie.Objeveno: Ćína, cca 1500.Velikost: 12 - 18 cmPůvod: Asie: Čína, Japonsko.Teplota: 15 - 26°CKyselost: 6 - 8 pHTvrdost: 5 - 20°dGHChov: Poměrně snadnýObvyklá cena: 40 - 200 KčLokalizace: Celá nádržKrmení: Všežravec - zkonzumují prakticky cokoliv, důležitou součástí jejich potravy by měla být rostlinná složka, dále pak živé i mražené krmení, červy, slimáci a také umělé krmivo, které se prodává ve formě granulí speciálně pro tyto ryby a má dlouhou tradici. Pokud mají rybky dobře prospívat a množit se, strava musí být pestrá a zahrnovat všechny složky.Pohlaví: Samička má v okolí řitní oblasti dva řitní otvory a sameček jen jeden. Samička je zavalitější, hlavně v období tření, kdy je zaplněna jikrami, u samečka se projevuje v období tření třecí vyrážka na skřelích a na hlavě (bílé tečky připomínající krupičku).Odchov: Samičky dospívají v třetím roce života a samečci ve druhém. Nejlépe se vyvolá tření tím, že např. během zimy snížíme teplotu na 18 - 20 stupňů a na jaře ji zvýšíme na 22 - 24 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Samička by měla být zaplněna jikrami a ryby by měly mít chuť se třít a to tím, že samečci začínají pronásledovat samice, plavou podél nich a žďuchají jim do bříška. Oplodněné jikry jsou rozptýleny po nádrži a zůstanou přichycené na rostlinách. Množství jiker je velice rozdílné, žáleží na druhu. Může jich být několik set, ale i několik tisíc. Vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykuklí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Po rozplavání přijímají běžné krmivo úměrné jejich velikosti. Rostou nestejnoměrně. Rodiče nepečují o potomstvo. Obecně platí, že čím více šlechtěná forma závojnatky, tím obtížnější bývá donutit ryby ke tření a potěr je choulostivější. Po narození potomků se zpravidla dočkáte rybek, které z jednoho vrhu budou mít mnoho barevných variet a nemusejí se podobat rodičům. Barvy se jim budou měnit a konečné barevné mutace dosáhnou až po dosažení pohlavní dospělosti, přičemž část ryb bude mít původní zbarvení karase zlatého (neplatí pro všechny formy).